• info@bpp-co.com

  • شماره تماس : 38762230-051

  • ساعت کاری :7:30 صبح تا 15:30 بعدظهر

بلاگ

مطالب بلاگ...

ساخت رگ مصنوعی با استفاده از پلی یورتان گرید پزشکی و نانو لوله‌های کربنی

امتیاز کاربران

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

به نقل از روابط عمومی دانشگاه صنعتی امیرکبیر؛ آقای رحیم فتورهچی محقق طرح با اشاره به اهمیت طراحی و ساخت رگ مصنوعی، افزود: با این حال از دیدگاه بیومکانیکی مطالعات جامعی روی جایگزین‌های عروق انسان، صورت نپذیرفته است و بیشتر مطالعات بر خواص مکانیکی جایگزین‌های عروق، محدود به خواص استاتیک نظیر تنش و کرنش گسیختگی و کامپلیانس متمرکز بوده است.

وی با تأکید بر اینکه نبود تطابق خواص مکانیکی گرافت (پیوند) عروقی و رگی در ناحیه آناستوموز (اتصال گرفت به رگ) منجر به رخداد «هایپرپلازی اینتیما» (افزایش تعداد یاخته‌های بهنجار در بافت یا عضو) میشود، گفت: این رخداد نبود موفقیت گرافت به خصوص برای عروق طبیعی با قطر کمتر از ۶ میلیمتر را در پی دارد.

رگ مصنوعی

آقای فتورهچی با بیان اینکه گرافت‌های تجاری نظیر ePTFE و داکرون به وفور برای جایگزینی عروقی با قطر بالاتر از ۶ میلیمتر که دارای جریان خون قابل توجه هستند، با نرخ ماندگاری ۸۰ تا ۹۰ درصد در بازه زمانی ۵ سال به کار میرود، یادآور شد: به طور کلی بر خلاف عروق طبیعی، گرافت‌های تجاری در کرنش‌های پایین و نزدیک به فیزیولوژیک، تنش‌های بسیار بالاتری را تجربه میکنند به طوری که مدول الاستیک گرافت‌های تجاری تا ۱۰ برابر بالاتر از مدول الاستیک عروق طبیعی انسان در محدوده فشار‌های فیزیولوژیکی است که این امر منجر به عدم موفقیت در پیوند میشود.

وی اضافه کرد: بر این اساس گرافت‌های تجاری برای جایگزینی عروقی با قطر کمتر از ۶ میلیمتر، با موفقیت همراه نیست و منجر به گرفتگی گرافت خواهد شد. از این رو نیاز حیاتی برای جایگزین‌های عروق طبیعی قابل اتکا با خواص مکانیکی و بیولوژیکی نزدیک به عروق طبیعی احساس میشود.

این محقق به چالش‌های موجود در عمل قلب باز اشاره کرد و توضیح داد: در این نوع اعمال جراحی از رگ «صافینوس» برای جایگزینی شریان کُرونر مسدود شده استفاده میشود که در ۵۰ درصد موارد بعد از گذشت ۱۰ سال، عروق دوباره دچار گرفتگی شده و نیاز به عمل «بایپس» مجدد است ضمن آنکه استفاده از عروق خود شخص موجب تحمیل یک جراحی اضافه به منظور برداشتن از یک قسمت و ایمپلنت در محل دیگر بیمار خواهد شد.

وی تطابق نداشتن خواص بیومکانیکی را مهمترین دلیل ناموفق بودن عروق مصنوعی برای جایگزینی عروقی با قطر کمتر از ۶ میلی متر ذکر کرد و گفت: برای رفع این چالش مطالعاتی با عنوان «طراحی، ساخت و مشخصه یابی جایگزین عروقی نانو ساختار بر پایه پلی یورتان/نانولوله‌های کربن/ ژلاتین» در دانشگاه صنعتی امیرکبیر با هدف طراحی و ساخت عروق مصنوعی با خواص بیومکانیکی مشابه با شریان‌های سالم انسان اجرایی کردیم.

آقای فتورهچی ماده اصلی استفاده شده در ساخت این عروق را پلی یورتان درجه (گرید) پزشکی دانست و افزود: در میان پلیمر‌های زیست سازگار که برای طراحی و ساخت گرافت‌های عروقی استفاده میشود «پلی یورتان» درجه (گرید) پزشکی به سبب داشتن دو بخش نرم و سخت که در فرایند سنتز قابل کنترل است، مورد توجه بسیاری از محققان قرار گرفته است؛ چراکه گرافت‌های بر پایه پلی یورتان در مقایسه با گرافت‌های تجاری بسیار نرمتر بوده و انطباق بیشتری به عروق طبیعی دارد.

نانو لوله‌های کربن و پلیمر ژلاتین

وی نانو لوله‌های کربن و پلیمر ژلاتین را از دیگر مواد استفاده شده در ساختار این رگ مصنوعی عنوان کرد و ادامه داد: همچنین سلول‌های «اندوتلیال» مورد نیاز در این مطالعات از طریق انستیتو پاستور تأمین شد و برای نخستین بار از نانو ساختار بر پایه پلی یورتان درجه (گرید) پزشکی، نانو لوله‌های کربن و پلیمر ژلاتین برای ساخت عروق مصنوعی استفاده شد. عروق مصنوعی ساخته شده خواص مکانیکی بسیار مناسبی در مقایسه با شریان‌های سالم انسان دارد و همچنین بستر این عروق شرایط بسیار مناسبی برای رشد، تکثیر و چسبندکی سلول‌های اندوتلیال دارد.

این دانش آموخته دانشگاه صنعتی امیرکبیر گفت: ۷۰ درصد از مواد به کار رفته در این طرح در داخل کشور قابل تامین و ۳۰ درصد آن وارداتی است ضمن آنکه کلیه فرایند ساخت و مباحث مربوط به آزمون‌های بیولوژیکی در داخل کشور صورت گرفته است.

آقای فتورهچی روش ساخت در این طرح را روش الکتروریسی ذکر کرد و یادآور شد: این روش این امکان را به ما داد که ماده کامپوزیت را به شکل نانو فیبر تولید کنیم ضمن آنکه رگ مصنوعی تولید شده جاوی مجموع‌های از نانو فیبر‌ها است. نانو فیبر‌ها به سبب تخلخل بالا و نسبت سطح به حجم بالا شباهت بی نظیری به ماتریس خارج سلولی دارد و بستر بسیار مناسبی برای رشد و چسبندگی سلولی خواهد بود.

وی با اشاره به نتایج مطلوب آزمون‌های مطالعات مکانیکی و بیولوژیکی خارج از بدن (In vitro) به دست آمده، گفت: بر این اساس نمونه‌های در حال آماده سازی برای استفاده در بدن گوسفند و جایگزینی شریان آئورت این حیوان هستیم. در صورت کسب نتایج مناسب اقدامات لازم برای تجاری سازی و همچنین گرفتن مجوز‌های لازم برای ایمپلنت کردن در بدن انسان صورت خواهد گرفت که به طور معمول این روند بین ۳ تا ۱۰ سال زمان نیاز دارد.

مجری طرح با اشاره به اهمیت دستاورد‌های این مطالعات تأکید کرد: در ۳۰ درصد موارد فرد بیمار به دلیل استفاده در عمل‌های قبلی و سن بالا در بدن خود رگ جایگزین مناسب ندارد که در این موارد نیاز به عروق مصنوعی بیش از بیش احساس میشود و در صورت نهایی سازی این طرح و گرفتن مجوز‌های مربوط برای ایمپلت در بدن انسان، این طرح میتواند مشکلات این بیماران را مرتفع کرد.

وی انتشار دو مقاله در دو نشریات (ژورنال) معتبر را از دیگر دستاورد‌های این طرح نام برد.

این طرح از سوی آقای رحیم فتورهچی دانش آموخته و به راهنمایی آقای سید عطاءاله هاشمی و دکتر نبی اله ابوالفتحی و مشاوره خانم عاطفه سلوک از اعضای هیأت علمی دانشگاه صنعتی امیرکبیر و آقای الکساندر سیفعلیان اجرایی شد.

برچسب ها:

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

آزمایشگاه بسپار پایش پارس

شرکت فنی مهندسی بسپار پایش پارس با داشتن پرسنل، همکاران و مشاوران متخصص از اعضای هیأت علمی دانشگاه فردوسی از جمله اساتید برجسته و مجرب پلیمر و شیمی قادر به ارائه انواع خدمات فنی و مهندسی، مشاوره،
آماده­سازی نمونه و آزمون در حوزه پلیمر در سراسر کشور می­باشد. این شرکت مفتخر به دریافت پروانه فنی مهندسی از وزارت صنعت، معدن و تجارت به شماره 120/1599207، گردیده است.

بسپار پایش پارس

چه کسی آنلاین است ؟

ما 33 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

تازه ها

با الهام از استخوان، محققان مصالح ساختمانی پلیمری را به کمک چاپ سه بعدی تولید کردند

با الهام از استخوان، محققان مصالح ساختمانی پلیمری را به کمک چاپ سه بعدی تولید کردند

گروهی از محققان چهار دانشگاه آمریکایی موفق به ساخت یک نوع مصالح ساخمانی شده‌اند که از پلیمرهای قوی و سبک ساخته شده‌اند که ساختار درونی آن شبیه به ساختار استخوان...

پلاستیکی که یاد گرفت حرکت کند

پلاستیکی که یاد گرفت حرکت کند

محققان فنلاندی برای اولین بار به یک تکه پلاستیک راه رفتن یاد دادند. این قطعه پلاستیکی کوچک در زمان تابانده شدن نور بر روی سطح خود به جلو حرکت می...

فناوری بسته‌بندی کاغذی در کوکاکولا جایگزین پلاستیک می شود

فناوری بسته‌بندی کاغذی در کوکاکولا جایگزین پلاستیک می شود

شرکت “کوکاکولا” یک نوع کاغذ بسته‌بندی جدید برای جایگزینی با بسته‌بندی‌های پلاستیکی ابداع کرده است که تا اواخر سال ۲۰۲۱ در بازار اروپا مورد استفاده قرار خواهد گرفت.

پیش راه اندازی پلنت کاتالیست پلی پروپیلن

پیش راه اندازی پلنت کاتالیست پلی پروپیلن

علی پژوهان، مدیرعامل شرکت پژوهش و فناوری پتروشیمی با اشاره به اینکه پلنت کاتالیست پلی پروپیلن که در مرکز اراک شرکت پژوهش و فناوری پتروشیمی نصب شده است، هم اکنون...

استفاده از فناوری چاپ سه‌بعدی و نوعی رزین برای تولید ساختار شیشه ای

استفاده از فناوری چاپ سه‌بعدی و نوعی رزین برای تولید ساختار شیشه ای

محققان موسسه فناوری فدرال زوریخ با استفاده از فناوری چاپ سه‌بعدی و نوعی رزین حساس به پرتوهای ماوراء‌بنفش به عنوان ماده اولیه، توانستند ساختارهای پیچیده و متخلخل از جنس شیشه...

ساخت نانوکامپوزیت با قابلیت کاهش تبخیر آب گیاهان

ساخت نانوکامپوزیت با قابلیت کاهش تبخیر آب گیاهان

محققان دانشکده شیمی دانشگاه صنعتی امیرکبیر با سنتز نانو کامپوزیت های پلیمری زیست تخریب‌پذیر روشی را برای کاهش تبخیر در گیاهان زراعی و زینتی ابداع کردند.

ساخت پلیمرهای دوستدار طبیعت برای صنایع بسته‌بندی

ساخت پلیمرهای دوستدار طبیعت برای صنایع بسته‌بندی

محققان دانشگاه صنعتی امیرکبیر با استفاده از دو پلیمر زیست سازگار، به مواد پلیمری دست یافتند که در ساخت قطعات، بسته‌بندی مواد غذایی و صنعت پزشکی کاربرد دارند.

نانوپوشش ضدخزه برای محافظت از بدنه کشتی‌ها

نانوپوشش ضدخزه برای محافظت از بدنه کشتی‌ها

یکی از شرکت‌های دانش‌بنیان فعال در حوزه نانورنگ‌ها که فعالیت خود را در سال ۱۳۹۴ آغاز کرده، امروز به عنوان تنها شرکت رنگ دانش‌بنیان کشور مطرح است که موفق به...

نانوذرات آهن دارای پوشش پلیمری در خدمت شیمی‌درمانی

نانوذرات آهن دارای پوشش پلیمری در خدمت شیمی‌درمانی

محققان دانشگاه ایالتی میشیگان روشی ارائه کردند که می‌تواند دوز شیمی‌درمانی را با استفاده از فناوری‌نانو مدیریت کند. شیمی‌درمانی روش درمانی بسیار دردناکی بوده که آسیب زیادی به بدن وارد...

چاپگر سه‌بعدی با قدرت تفکیک بالا برای چاپ در ابعاد بزرگ

چاپگر سه‌بعدی با قدرت تفکیک بالا برای چاپ در ابعاد بزرگ

یک گروه تحقیقاتی اقدام به ساخت چاپگر سه‌بعدی بزرگی کرده‌اند که می‌تواند با قدرت تفکیک بالا، اجسام بسیار بزرگ در حد انسان را چاپ کند.

استفاده از فناوری نانو برای تولید نانوالیاف با کاربرد‌ متنوع در فیلتراسیون

استفاده از فناوری نانو برای تولید نانوالیاف با کاربرد‌ متنوع در فیلتراسیون

 فیلتر هوا خودرو، وسیله‌ای متشکل از الیاف است که ذرات جامد مانند گرد و غبار، آلودگی هوا و باکتری را از هوا پاک می‌کند. پلی اکریلونیتریل (OAN) یا کرسلن ۶۱،...

تولید پلیمری موسوم به پلی‌بنزوکسازول برای بهبود جلیقه ضدگلوله

تولید پلیمری موسوم به پلی‌بنزوکسازول برای بهبود جلیقه ضدگلوله

پژوهشگران با استفاده از ذرات کاتالیستی کامپوزیتی به قطر ۸ نانومتر، موفق به سنتز پلی‌بنزوکسازول و استفاده از آن برای تولید جلیقه ضدگلوله شدند.

تولید ماده به شدت فشرده شونده با هوش مصنوعی

تولید ماده به شدت فشرده شونده با هوش مصنوعی

محققان با استفاده از یک رویکرد داده محور رایانه‌ای توانستند این ماده قابل فشرده سازی را با استفاده از نوعی پلیمر تولید کنند.

سرمایه‌گذاری ۴۵ میلیون دلاری روی شرکت ارائه‌دهنده نانوچاپ‌ سه‌بعدی

سرمایه‌گذاری ۴۵ میلیون دلاری روی شرکت ارائه‌دهنده نانوچاپ‌ سه‌بعدی

شرکت شنژن هایفیوچر به دنبال سرمایه‌گذاری ۴۵ میلیون دلاری روی شرکت ایکس‌جت است، شرکتی که فناوری چاپ سه‌بعدی مبتنی بر نانوذرات را ارائه کرده است.

ارائه فناوری نوینی که با استفاده از آن می‌توان نانوذرات را وارد ساختار پلیمر کرد

ارائه فناوری نوینی که با استفاده از آن می‌توان نانوذرات را وارد ساختار پلیمر کرد

شرکت آلمانی جنوس کونستستوف تکنیک (Gneuss Kunststofftechnik GmbH) موفق به ارائه فناوری شده که با استفاده از آن می‌توان نانوذرات را وارد ساختار پلیمر کرد بدون این که مشکل تجمع...

کشف روش جدیدی برای کنترل و تبدیل CO۲

کشف روش جدیدی برای کنترل و تبدیل CO۲

گروهی از دانشمندان ژاپنی یک ماده جدید ساخته‌اند که می‌تواند به شکل موثر گاز کربن دی اکسید را کنترل و تبدیل کند. ضبط کربن دی اکسید به عنوان یکی از...

چمدان هوشمندی که ۱۰۰ درصد از پلاستیک بازیافتی ساخته شده است

چمدان هوشمندی که ۱۰۰ درصد از پلاستیک بازیافتی ساخته شده است

سالانه ۴۰ میلیون تن پلاستیک در جهان تولید می‌شود که ۴۰ درصد از آن‌ها یکبار مصرف و ۹ درصد قابل بازیافت هستند. علاوه بر این، تا سال ۲۰۵۰ پیش بینی...

ساخت نانوکپسول هائی که بیماری های ارثی را هدف می گیرند

ساخت نانوکپسول هائی که بیماری های ارثی را هدف می گیرند

محققان نانوکپسولهائی ساختند که به درمان هدفمند بیماری های ارثی کمک می کند.

چسب اوره فرمالدهید و مصارف آن

چسب اوره فرمالدهید و مصارف آن

اوره فرمالدئید از پر مصرفترین رزینهای گروه آمینه می‌باشد. رزینهای آمینه پلیمرهایی ترموست تولید می گردندکه شامل اوره وملامین فرمالدئید هستند که از واکنش فرمالدئید و ترکیبات گروه -NH2 می‌باشد....

میکرو پلاستیک‌ ها در هوای لهستان

میکرو پلاستیک‌ ها در هوای لهستان

 به گزارش خبرگزاری شین‌هوا، دانشمندان دانشگاه Jagiellonian در کراکوف طی یک مطالعه آلاینده‌های مختلف هوا را که در پشت بام دانشکده آموزشی این شهر موجود بود، جمع‌آوری کرده و آن‌ها...

« »

آدرس

آدرس :خراسان رضوی ، مشهد ، دانشگاه فردوسی

شماره تماس :

051-38762230 _051-38769230

فکس:

 021-42695868     

آدرس ایمیل:

این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

تصویر

خبرنامه

برای اطلاع از آخرین خبرهای سایت بسپار پایش پارس در خبرنامه سایت عضو شوید .
ثبت